indygo

Sterylizacja w gabinecie ważna jest…

In Higiena i czystość, Projekt gabinetu on 23 marca 2009 at 17:27

narzady-1 

Jak zaprojektować gabinet medyczny/stomatologiczny zgodnie z przepisami. Temat: Sterylizacja

Sterylizacja” to proces, w wyniku którego zostają zniszczone wszystkie chorobotwórcze czynniki biologiczne oraz ich formy przetrwalnikowe przez zastosowanie czynników fizycznych lub chemicznych.” (Dz.U. nr 213 z 2006r.poz.1568)

Każda przychodnia/gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w urządzenie sterylizujące, czyli autoklaw oraz w zależności od potrzeb w sterylizator niskociśnieniowy. Rozporządzenie nie definiuje jednak jakiej klasy powinien to być sprzęt. Wszystkie gabinety muszą być wyposażone w umywalkę. Ponadto w pomieszczeniach, w których udziela się świadczeń zdrowotnych przy użyciu narzędzi i sprzętu wielokrotnego użycia, czyli także w gabinetach stomatologicznych, niezależnie od umywalek, należy zamontować co najmniej jednokomorowy zlew. W przypadku przychodni z więcej niż 2 gabinetami stomatologicznymi oraz działających w ramach niepublicznych ZOZ należy na etapie projektu architektonicznego przewidzieć urządzenie pomieszczenia podręcznej Sterylizatorni.

Pomieszczenie to powinno mieć pow.użytkową min. 8m2 oraz zapewniać właściwe przygotowanie narzędzi i sprzętu medycznego do sterylizacji, jego kompletowanie, pakietowanie oraz przechowywanie. Wyposażenie to autoklaw oraz umywalka i zlew dwukomorowy wraz z zestawem szafek. Sterylizatornia jest pom. o zwiększonych wymaganiach aseptycznych. Wymagane jest zapewnienie właściwej wentylacji tego pomieszczenia; mechanicznej zapewniającej 4 krotną w/h powietrza z odpowiednimi filtrami.

Autor: indygo-project, Małgorzata Sodolska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *