indygo

łazienka „bez barier”

In Niepełnosprawny pacjent, Prawo budowlane, Projekt gabinetu on 30 marca 2016 at 10:20

strefa_manewrowa

Projektując łazienkę „bez barier” (łazienka dla niepełnosprawnych) powinniśmy umożliwić samodzielność oraz komfort życiowy osobom niepełnosprawnym. Konieczność likwidowania barier i ograniczeń wynikających z niedoskonałości i standardów łazienek dla osób pełnosprawnych powinna być oczywista i zrozumiała. Przy projekcie łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych trzeba wziąć pod uwagę przyjęte normy, jak również indywidualne potrzeby każdego użytkownika. Nie tylko zachowania ergonomii i funkcjonalności jest ważne, trzeba uwzględnić także zasady bezpieczeństwa użytkowników.

Przestrzeń życiowa

Łazienka powinna być pozbawiona progu jak i reszta pomieszczeń w mieszkaniu, przyjmuje się za standard szerokość drzwi o wymiarze 90-100 cm ( światło otworu!), taka przestrzeń pozwala na optymalne poruszanie się w obrębie łazienki jak i całego mieszkania. Łazienka powinna być duża z uwagi na wymiary wózków inwalidzkich, przestrzeń manewrowa powinna być nie mniejsza niż średnica okręgu o minimalnej wartości 150 cm. Czytaj dalej…

W sytuacji gdy posiadamy zbyt małą przestrzeń łazienkową nie powinniśmy się obawiać poszerzania łazienki kosztem kuchni, pokoju, pralni czy innego pomieszczenia. Przede wszystkim należy unikać sytuacji, w której osoba niepełnosprawna zmuszona jest do pomocy osób trzecich.

Pomocna dłoń zawsze na miejscu

Podstawowym ułatwieniem korzystania z łazienki są wszelkiego rodzaju poręcze wykonane w różnych wariantach w zależności od strefy łazienkowej, i tak w obrębie miski wc powinna się znaleźć poręcz uniwersalna składana, dzięki niej osoba otrzymuje komfort samodzielności, w razie potrzeb poręcz można złożyć do pionu uzyskując tym samym przestrzeń do manewrowania wózkiem lub wykorzystania tej strefy na inne potrzeby. Wysokość montażu objęta przedziałem 75 – 85 cm uzależniona jest także od wzrostu i budowy ciała osoby korzystającej, długość poręczy nie powinna przekraczać 80 cm. Dodatkowym atutem zastosowania poręczy składanych jest pomocniczy element zwiększający ich funkcjonalność, uchwyt na papier, czy poręczny wieszak na ręczniki czy też w wersji zaawansowanej przyciski do spłukiwania. Poręcze wykonane w systemie karbowanej powierzchni zwiększają chwyt i bezpieczeństwo użytkownika.

Przyjemna toaleta

Zalecana wysokość miski to 45 – 50 cm, najważniejsze jest, aby poziomy miski i siedziska wózka były takie same co zapewni swobodne przesiadanie się z wózka na siedzisko. Deska wc powinna posiadać niezbędne dla osób niepełnosprawnych wyprofilowanie oraz musi zostać wyposażona we wzmocnione metalowe zawiasy gwarantujące solidnie osadzenie deski. Dodatkowy atutem dla osób z problemem schylania się jest zamontowanie dodatkowego uchwytu poziomego ułatwiającego siadanie. Ważnym aspektem jest tez montaż przycisku spłukującego na wysokości nie większej niż 120 cm, wygodnym rozwiązaniem są również automatyczne systemy spłukujące (elektryczny system spłukiwania Viega). W ofercie misek posiadamy kampakt lub Wc której konstrukcja jest specjalnie wydłużona do 70 cm, co zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo korzystania z samej miski.

Strefa czystej łazienki

Zalecana szerokość umywalek to standard 60 cm, wysokość blatu umywalki dla osoby dorosłej wynosi maksymalnie 80 cm, wyprofilowany kształt umywalki oraz jej głębokość musi umożliwiać osobie na wózku podjazd, warunkiem korzystania z wyspecjalizowanej umywalki odnosi się także do specjalnego syfonu, którego budowa umożliwia zamontowanie go pod tynkiem umożliwiając pełny dostęp do strefy umywalkowej. Podłączenie ciepłej wody powinno być izolowane termicznie bądź instalowane w sposób uniemożliwiający bezpośredni do dostęp. W szerokiej ofercie baterii umywalkowej mamy produkty specjalistyczne wyposażone w uniwersalną dźwignię, przycisk lub sensor elektroniczny. Częstym rozwiązaniem jest wyposażenie baterii w termostat uniemożliwiający poparzenie dłoni. Warto także pamiętać o przedłużanej wylewce. Lustro łazienkowe powinno być stosunkowo duże lub z zamontowanym systemem uchylnym, umożliwiającym dowolne przestawienie lustra.

Zawsze dobry dostęp

Przemyślany montaż wieszaków na ubrania, ręczników czy dozowników mydła, ułatwiają znacząco korzystanie z łazienki, wszelkie gniazdka i przełączniki także powinny zostać uwzględnione pod kątem dobrego umiejscowienia na konkretnej wysokości. Wszelakie meble, szafki, muszą być tak rozplanowane, aby z jednej strony nie zajmowały wolnej powierzchni manewrowej, z drugiej zaś, były w pełni dostępne. Szafki zawiesza się na wysokości około 35-40 cm od poziomu posadzki aby wszystkie półki i szuflady znajdowały się w zasięgu ręki. Szklane elementy, które stanowią część wyposażenia, powinny być wykonane ze szkła bezpiecznego, czyli klejonego. Przyłącze grzejnikowe powinno zostać sprowadzone do poziomu posadzki tak aby korzystający z prysznicu zawsze miał dostęp do ciepłego ręcznika.

Idealna przyczepność

Zastosowane płytki podłogowe w łazience powinny mieć klasę antypoślizgowości w przedziale R9-R13, płytki ścienne powinny być gładkie co umożliwia utrzymanie łazienki w czystości minimalnym nakładem pracy. Idealnym rozwiązaniem, wspomagającym komfort, ale i przede wszystkim bezpieczeństwo użytkownika jest podgrzewana podłoga, która sprawia, że czas osuszania podłogi oraz stref mokrych będzie znacznie krótszy, więc również ryzyko poślizgnięcia mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *