indygo

Hałas w gabinecie!

In Bez kategorii, Projekt gabinetu on 19 marca 2009 at 18:25

halasKomfort akustyczny jest parametrem subiektywnym, na jego odczuwanie mają  wpływ drgania powietrza tworzące wrażenia słuchowe (dzwięk) i odczuwalne drgania, wibracje. Gabinet Stomatologiczny to przede wszystkim miejsce pracy lekarza, gdzie najcichsze nawet dzwięki mogą utrudniać nam skupienie i koncentrację. Zaplanowanie przyjaznego akustycznie wnętrza  to przede wszystkim zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów wykończeniowych i dobra aranżacja wnętrz na etapie projektu, czyli poszukiwanie najlepszych rozwiązań funkcjonalnych dla konkretnego lokalu.

Hałas!

Mamy trzy kategorie hałasu:

-przenoszony przez konstrukcję budynku, eliminacja na etapie budowy poprzez odseparowania źródła hałasu od   konstrukcji, doraźne przez stosowanie okładzin lub podłogi pływającej z izolacją akustyczną.

-przenoszony przez instalacje, najczęstsza przyczyna to brak staranności wykonania, zle zaizolowane przejścia przez ściany, brak przekładek.

-hałas jako bezpośrednie wrażenie słuchowe jak rozmowa ok.55dB

Jakie są źródła hałasu w gabinecie?

Głównym, stałym źródłem hałasu w Gabinecie są urządzenia peryferyjne czyli kompresor (silnik z układem sprężającym powietrze). Dokonując zakupu takiego urządzenia należy obok kosztów zwrócić uwagę na poziom hałasu przy pracy. Średnio jest to ok.70-75dB. Dobre urządzenia mają osadzony cały układ mechaniczny na amortyzatorach. Warto pomyśleć o tym, aby projektując Gabinet, przewidzieć oddzielne pomieszczenie tech. na montaż urządzenia (kompresor). Powinno być to miejsce czyste, z wentylają grawitacyjną i  ogrzewane w bezpośrednim sąsiedztwie gabinetu. Najlepiej lokalizację montażu skonsultować z serwisem technicznym. Ściany pom.tech powinny zapewniać podwyższoną izolacyjność akustyczną. Innym źródłem hałasu mogą być instalacje jak wentylacja, klimatyzacja. Chociaż nie zdajemy sobie sprawy to każde urządzenie techniczne wytwarza hałas. Wszystkie ściany w gabinecie powinny spełniać wymagania dotyczące pomieszczeń do pracy wymagającej koncentracji uwagi  czyli 35Db jako dopuszczalny poziom hałasu dla wszystkich pomieszczeń.

Jakie materiały? kilka praktycznych porad:

Hałas tłumią dobrze dobrane materiały wykończeniowe wnętrza.

– Duże, gładkie i twarde płaszczyzny nie pozwalają dzwiękowi rozproszyć się we wnętrzu. Dzieje się tak, gdy podłogi wyłożone są terakotą lub kamieniem, duże płaszczyzny ścian wykończone są bardzo gładkim tynkiem.

– W strefie poczekalni, recepcji miękkie fotele i kanapy, faktura na ścianie wszystko to będzie pochłaniało dokuczliwy hałas.

– Ściany działowe gabinetu należy wykonać z np. płyt g-k na stelażu z wełną mineralną w środku lub cegły silka gr.12cm; można pomieszczenie odizolować zabudową meblową jak szafa.

Zachęcam do wielu świadomych decyzji z myślą o ergonomii i komforcie w Państwa środowisku pracy, by stworzyć miejsce przyjazne  akustycznie dla Państwa i waszych pacjentów. W czasach kiedy pacjent sam wybiera lekarza, wizerunek estetyczny Gabinetu nabiera szczególnego znaczenia. Jego wnętrze powinno być zaprojektowane przez doświadczonego projektanta, tak by spełniało współczesne normy i standardy, a jednocześnie cieszyło wzrok osób w nim przebywających.

indygo-project, Małgorzata Sodolska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *