indygo

Czas na WNĘTRZE, wywiad

In Projekt gabinetu on 9 września 2014 at 06:12


Dobra aranżacja pomieszczenia na Gabinet jest kluczowym elementem budowania jego wizerunku. O tym, jak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie wnętrza, rozmowa z architekt Małgorzatą Sodolską. Prowadzi w Warszawie Autorską Pracownie Architektury indygo-project
.

Jak długo zajmuje się Pani projektowaniem?

Własną pracownię projektową otworzyłam ponad 6 lat temu. Jestem architektem z ponad 15-letnim stażem.

Jakie są Pani doświadczenia z branżą medyczną?

Wielokrotnie udzielałam porad architektonicznych inwestorom branży medycznej. Do tej pory mam za sobą około czterdziestu  projektów; od aranżacji lokalu po projekt budowlany dla nowego budynku. Inwestycje w tej branży rozwijają się obecnie bardzo dynamicznie. Od prywatnych gabinetów medycznych, kosmetycznych, chirurgii estetycznej, salonów SPA po prywatne nzoz-y, kliniki chirurgii 1Dnia z blokiem operacyjnym.  Czytaj dalej…

Na ile w tym zawodzie ważne jest wykształcenie, a na ile posiadanie tego czegoś?

Najważniejsze są oczywiście umiejętności i doświadczenie, ale wykształcenie bardzo pomaga. Jestem absolwentką Wydziału Architektury na Politechnice Łódzkiej i wiele razy zdarzyło mi się już wykorzystać wiedzę zdobytą na technicznej uczelni. Dla mnie w pracy nad projektem najważniejszy jest dobry kontakt z Klientem.

Co możemy zrobić sami, a co warto powierzyć specjaliście?

Mając dobry pomysł i dużo czasu, praktycznie wszystko możemy wykonać samemu. Problem w tym, że nawet jak moi klienci mają wolną chwilę, to wolą go spędzić z rodziną czy przyjaciółmi. Jeśli jednak nie mamy dobrego pomysłu, lepiej poradzić się specjalisty. Nawet nie posiadając wygórowanego budżetu, warto jakąś jego część przeznaczyć na współpracę z architektem wnętrz. W dalszej perspektywie zaowocuje to dużymi oszczędnościami, również finansowymi.

Jaki jest zakres prac wykonywanych przez architekta?

Zakres prac zależy od oczekiwań klienta. Najczęściej realizujemy pełne projekty aranżacji. Współpraca rozpoczyna się od koncepcji, poprzez szczegółowy kosztorys i rysunki wykonawcze, a kończy na nadzorze autorskim i dekoracji gotowych wnętrz. Nie wszyscy potrzebują jednak tak bliskiej współpracy. Ostateczną decyzję o zakresie naszych prac podejmuje zawsze klient. Jeden potrzebuje tylko porady architektonicznej, a drugi pełnego projektu aranżacji wraz z dokładnym rysunkiem mebli, z zaprojektowanym rozkładem półek, dobranym oświetleniem itp.

Jak pogodzić wygląd z funkcjonalnością w gabinecie?

Projektowanie wnętrz, to stałe łączenie estetyki z funkcjonalnością. Czasem jednak warto pomyśleć bardziej o designie. To, co często uznane jest przez nas za niefunkcjonalne, w istocie, jest tylko nowe i wymaga oswojenia. W takich dylematach pomaga architekt/projektant wnętrz.

A jak pogodzić twórcze wizje z wymogami sanepidu?

Nie ma innej rady obowiązujące przepisy i wymogi muszą być spełnione. To najważniejsza kwestia przy projektowaniu wnętrz użyteczności publicznej, zwłaszcza związanych z medycyną czy kosmetyką.

Na ile można przenieść atmosferę SPA do małego gabinetu kosmetycznego czy kosmetologicznego?

Dużo zależy tutaj od nastroju, aranżacji i… budżetu realizacji. Niestety design takich miejsc kosztuje i to sporo. SPA to synonim luksusu i dlatego musi robić dobre wrażenie, aby klienci chcieli spędzić tu swój wolny czas i zostawić pieniądze…  Warto zdać się na doświadczenie architekta w wyborze materiałów wykończeniowych, zwłaszcza, jeśli budżet jest ograniczony. Ślepe podążanie za popularnymi trendami, kupowanie tanich materiałów, potrafi zepsuć najlepsze architektoniczne wizje.

Na ile powinniśmy urządzać wnętrze pod klienta??

Najważniejszy jest klient. Tak jak w każdym biznesie niezbędne jest określenie grupy docelowej. To do swoich przyszłych klientów dopasowujemy design, atmosferę i ceny proponowanych usług.

Czy są jakieś ogólne zasady, którymi powinniśmy się kierować urządzając gabinet?

Jedyne zasady, jakie nas obowiązują to ograniczenia wynikające z przepisów sanepidu, BHP i przeciwpożarowych.

W jakim stopniu wystrój gabinetu wpływa na pozyskanie klientów? Czy wrażenie estetyczne przekłada się na rzeczywiste zyski?

Atmosfera miejsca jest niezwykle ważna. Tutaj wiele zależy od pomysłu na salon/gabinet, oprócz wnętrza trzeba przemyśleć jeszcze wiele spraw, takich jak: nazwa, logo i cała identyfikacja wizualna oraz strona internetowa. Najczęściej zakres świadczonych usług jest z tym bezpośrednio związany (rodzaje masażu, zabiegi z różnych stron świata).

Architekt i jego projekt, pojawia się w momencie, gdy większość tych kwestii jest już rozwiązanych. Niezależnie jednak od klimatu i charakteru aranżacji wnętrze musi kojarzyć się z czystością i luksusem. Ma to bezpośrednie przełożenie na rzeczywiste zyski.

Czy inwestując w urządzenia o większych walorach wizualnych, design musimy dużo wydawać?

Niestety to, co ładne, zawsze kosztuje dużo więcej. Szczególnie, jeśli wybór jest ograniczony. Podobna sytuacja ma miejsce na rynku sprzętu audio czy AGD.

Jaki jest koszt projektu oraz  pomocy profesjonalisty?

Koszty wykonania projektu związane są z wielkością projektowanej powierzchni, zakresem prac, harmonogramem, budżetem. Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie, po wstępnym spotkaniu z inwestorem.

Cena za projekt uzależniona  jest od zadania jakie stawia przede mną inwestor oraz mojego  wkładu pracy w pełną realizację.

Dziękuję za rozmowę. 

Stanisław Kot


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *