indygo

Co to jest projekt osłon stałych?

In RTG on 20 marca 2009 at 08:04

Coraz liczniejsza grupa lekarzy stomatologów w Polsce decyduje się na zakup aparatów rentgenowskich wyposażonych w obrazowanie cyfrowe lub unowocześnia swoje aparaty, rezygnując z tradycyjnych błon na rzecz „cyfrówki”. Obrazy powstałe techniką cyfrową pozwalają na uzyskanie większej liczby informacji oraz poprawiają bezpieczeństwo pacjenta i lekarza. Krótszy jest czas ekspozycji na promieniowanie jonizujące.Chcąc zainstalować rentgen do zdjęć wewnątrzustnych w gabinecie stomatologicznym powinniśmy pamiętać o wymaganiach jakie należy spełnić o czym napiszę później.

Projekt osłon, cóż to jest?

Dokumentacja ta jest niczym innym jak projektem architektonicznym pomieszczenia, w którym  będzie zainstalowany aparat Rtg, z naniesionymi informacjami o umiejscowieniu samego aparatu.Ważna jest ochronność poszczególnych ścian i niezbędnych dodatkowych osłon.Dodatkowe osłony to najczęściej parawany jezdne, przesuwne i stałe.

Z czego ta ściana?

To czy konieczne będzie zainstalowanie dodatkowych osłon zależy od ukształtowania pomieszczenia oraz materiałów, z jakich wykonane są ściany gabinetu. Jeśli ściany w gabinecie wykonane są z takich materiałów jak;

cegła pełna gr.12cm,

bloczek gazobetonowy gr.12cm,

-beton konstrukcyjny 8cm

Co odpowiada mniej więcej równoważnikowi 1mm ołowiu lub więcej. Taka wartość wystarcza w przypadku znakomitej większości aparatów rtg i ich umiejscowienia w gabinecie.

-ścianki lekkie

Największym problem sprawiają ścianki lekkie tzn. wykonane z płyty gipsowo-kartonowej lub gipsowo-włókninowej. Wymagają one instalacji folii ołowianej jako ekranu przeciw przenikaniu promieniowania rentgenowskiego. Dodatkowo, na takiej ścianie nie można zainstalować aparatu rtg bez dodatkowych zabiegów, ponieważ ma zbyt małą wytrzymałość. Należy pamiętać bowiem o tym, siła wyrywająca rentgena po rozciągnięciu jego ramion sięga ok. 200 Kg. Dlatego też warto  jest przewidzieć ewentualność posiadania aparatu rentgenowskiego w przyszłości już na etapie budowy lub adaptacji pomieszczeń przychodni. Należy wystąpić do PWIS o zatwierdzenie dokumentacji projektowej osłon stałych! Projekt architektoniczny pomieszczeń gabinetu stomatologicznego z rtg lub pracowni rtg (bądź adaptacji) powinien uwzględniać wyniki obliczeń ochronności osłon stałych i zawierać opis wentylacji.


 1. Ścianki gipsowe nie są problemem dla spełnienia warunków higieny radiacyjnej, co można łatwo udowodnić, jeśli ma się odpowiednią wiedzę. Niestety nie jest ona powszechna wśród projektantów, którzy zajmują się obliczeniami osłon. Większość opracowań jest niestety nadal oparta o normę, która już od kilku lat – na szczęście – nie obowiązuje. Norma ta nie nadaje się do obliczania pracowni rentgenodiagnostycznych, gdyż powoduje gigantyczne przeszacowanie równoważników osłon wymaganych.

 2. witam

  właśnie zastanawiam się nad pustakami szklanymi ( potocznie zwanymi luksferami).. gabinet otoczony jest ścianami nośnymi, jest 1 pionowe okno (z 3 warst szyby + prózni) i drzwi balkonowe o podobnych parametrach jak okno..

  zastanawiam się czy postawienie scianki z luksfery ( od podłogi po strop) bedzą dobrą osłona radiologiczną i wystarczającą osłoną radiologiczną..

  pozdrawiam

  monika

  • witam,
   luksfery, podobnie jak okno z 2- lub 3-warstwowym wkładem, mogą być z powodzeniem stosowane w pracowni stomatologicznej – są dostateczną osłoną radiologiczną dla aparatów punktowych i pantomografów
   trzeba to oczywiście udowodnić sanepidowi w formie projektu

   pozdrawiam
   Rafał Koss

   • Witam,
    czy gabinety w których zamontowane będzie RTG mogą mieć przeszklone ścianki (jak witryny sklepowe w galeriach)? Czy takie szkło musi spełniać specjalne normy?

    • Witam, wszystko zależy od ustawienia fotela i miejsca montażu rtg. Zasadniczo cały gabinet powinien być wydzielony ścianami pełnymi. pozdrawiam_indygo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *